Na czym e-czytać?

Jak zapewne zauważyliście, ten blog dotyczy tematyki e-booków. Wirtualna książka ma z reguły więcej zalet niż tradycyjna, ale wygoda czytania zależy w dużym stopniu od urządzenia, z którego korzystamy.

Czytniki e-booków

Czytniki e-booków, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenia dedykowane czytaniu e-booków. Najważniejszym elementem czytnika jest ekran i z jego powodu urządzenia te dzieli się na dwie grupy:


Z e-papierem

LIBRIé
Czytniki z e-papierem są najwygodniejszym rozwiązaniem dla osób, które dużo i często czytają. Dzięki e-papierowi czytniki nie męczą oczu i wytrzymują długo na baterii, dzięki czemu są wprost perfekcyjne do czytania.

Poza czytaniem e-książek czytniki nie mają zbyt wielu zastosowań. Wprawdzie niektóre wyposażono w moduł WiFi, odtwarzacz muzyki, kalendarz czy nawet syntezator mowy, ale te funkcje z reguły działają gorzej niż na tabletach, smartfonach  czy komputerach i rzadko się z nich korzysta.
Czytniki z e-papierem, w przeciwieństwie do innych niżej wymienionych sprzętów, nie przeszły nigdy wielkiej rewolucji. Od pierwszego urządzenia, LIBRIé, powstałego w 2004 roku, czytniki praktycznie się nie zmieniły. Większość z nich ma 6" ekrany firmy E-Ink, klawiaturkę, przyciski bądź ekran dotykowy i niekoniecznie najlepsze podzespoły (do samego czytania nie trzeba super procesora). Dziś można się spotkać również z podświetleniem ekranu.

Z LCD

Vedia eReader K7M


Ekrany LCD męczą oczy przy długim czytaniu i wyczerpują baterię znacznie szybciej od e-papieru. Mają jednak swoje zalety: dużą szybkość odświeżania i kolory. Dzięki temu większość czytników z LCD to nieudane tablety bądź media playery. Zdarzają się również odbiciowe ekrany LCD (patrz: kalkulator, zegarek), które nie męczą oczu, ale marnują baterię w podobnym tempie co podświetlane. Można je spotkać tylko w prymitywnych urządzeniach z funkcją e-czytania, jak Data Discman czy pierwszy dedykowany czytnik e-booków - The Rocket eBook. Obecnie występują w czytnikach Ectaco. Wracając do kolorowych ekranów, zapoczątkował je EveryBook i trwają do dziś, choć już wielu producentów przechodzi na stronę e-papieru.
Kupno czytnika z LCD powoli przestaje mieć sens, ze względu na spadające ceny tabletów o większych możliwościach (przeglądanie Internetu, liczne gry, poszerzające funkcjonalność aplikacje... mam wymieniać dalej?).

Smartfony

iPhone i iBooks


Komórkę ma prawie każdy. Bez względu na jej markę czy system operacyjny powinna znaleźć się jakaś aplikacja do e-czytania. Choć telefon jest najmniej wygodną ze wszystkich opcji ze względu na mały ekran, cecha ta zapewnia mu największą zaletę - mobilność. Komórkę zawsze ma się przy sobie. Smartfony z iOS-em i Androidem mogą synchronizować postęp w danej książce z innymi urządzeniami (w tym czytnikami Kindle) za pomocą aplikacji Kindle, więc można je też wykorzystywać jako substytut czytnika w miejscach, do których nie możemy go wziąć.

E-czytanie na smartfonie jest opcją dla wszystkich, bez względu na to co czytają i jakie inne urządzenia posiadają.

Tablety



Tablety od dawna istnieją, ale stały się popularne dopiero w 2010 roku, kiedy Steve Jobs zaprezentował przerośniętego iPhone'a bez modułu 3G, czyli iPada. Bez względu na to, czy tablet jest małym pecetem czy dużym smartfonem, można na nim e-czytać. Na wszystkich nowych tabletach jest to możliwe dzięki dużym ilościom aplikacji dla iOS/Android/Windows. Ze względu na duży ekran tablety są "milsze" dla oczu niż smartfony, ale są też cięższe i mniej mobilne.
iPad i iBooks
 
Tablet też dobrze współgra z czytnikiem, ale w Polsce, gdzie mało kto pozwala sobie na zestaw dobrego czytnika i tabletu, często próbuje się udowodnić wyższość jednego z urządzeń. Nie ma to większego sensu, gdyż po dłuższej sesji z tabletem odpadają ręce i bolą oczy, ale czytnik tabletu nie zastąpi.

Jeśli więc czytasz mało i z reguły w ciemnych miejscach, lubisz cyfrową rozrywkę i masz wybór między tabletem a czytnikiem - weź to pierwsze.

Media playery

Manta PMP01


Te sprzęty wychodzą już z użycia, ale bywają też modele warte uwagi. Jeśli kupujesz takie urządzenie, sprawdź czy ma funkcję czytnika e-booków, która będzie Ci wystarczać.






E-booki można oczywiście czytać na komputerze, choć jest to bardzo niewygodne. 


Źródła:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz