1. Rozwój urządzeń.
Pojawiły się dziesiątki nowych czytników e-booków. Trendem stały się podświetlane ekrany e-papierowe, zastosowane w czytnikach Nook with Glow Light, Kobo Glo, Kindle Paperwhite i Onyx i62 Angel Glow. Obecnie w Polsce trudno o którykolwiek z tych czytników. Szkoda, bo podświetlenie działa na innej zasadzie niż w ekranie LCD i czyta się dużo przyjemniej, a przynajmniej można oddawać się lekturze bez włączania lampy.
Kindle Paperwhite |
Do tego doszedł kolorowy e-papier w dwóch technologiach - E-Ink Triton, o bardzo słabym kontraście, zastosowany w Ectaco Jetbook Color oraz Mirasol, o którym nie ma sensu pisać, bo jedyne urządzenie z tym wyświetlaczem już nie jest produkowane.
Ectaco Jetbook Color |
Jest też giętki e-papier (np. w czytniku Wexler Flex One) i chociaż sprawdza się dobrze, nie jest wykorzystywany na zbyt szeroką skalę.
Wexler Flex One |
Na e-papier (a w zasadzie podróbkę o podobnych właściwościach) "nawrócili" się TrekStor i Vedia, jedni z najważniejszych producentów czytników z LCD, co spowodowało praktycznie koniec czytników z LCD i czytnikotabletów (oraz kilka spraw o naruszenie patentów). Najbardziej budżetowym czytnikiem okazał sie Txtr Beagle, który wprawdzie wszedł do produkcji, ale jeszcze nie do sprzedaży. Ma kosztować... 10 euro.
Txtr Beagle |
Tablety natomiast wloką się ku doskonałości z prędkością Internet Explorera.
Do ważnych wydarzeń można zaliczyć premierę 3(!) iPadów w ciągu roku (nowy iPad, nowy iPad z nowym procesorem, oprogramowaniem, złączem itp i iPad mini). W zakresie e-czytania na urządzeniach z Androidem i iOSem nie zmieniło się praktycznie nic, poza oczywiście lepszą jakością tekstu na Retinach nowych iPadów (z wyjątkiem modelu mini) i nowych ekranach innych producentów. Wiele tabletów również kosztuje o wiele mniej niż ich odpowiednicy sprzed roku.
2. (R)Ewolucja wśród księgarni.
Praktycznie zniknęły zabezpieczenia DRM. Prawie każdą książkę można kupić w trzech formatach (MOBI, ePub, PDF). Liczba dostępnych polskojęzycznych publikacji elektronicznych wzrosła kilkakrotnie.A do tego doszło kilka ciekawych pomysłów:
- E-booki w kiosku i księgarni - w kioskach Ruchu i księgarniach Empik można kupić kod do pobrania e-booka na karteczce.
- Druk plus e-book - w 2012 nie raz pojawiała się promocja, podczas której do każdej kupionej książki dostawało się e-booka.
- E-booki w abonamencie - e-księgarnia Legimi wpadła na pomysł, żeby za 19,90 miesięcznie umożliwić czytanie dowolnej ilości książek z ich asortymentu. Oferta była dostępna wyłącznie dla posiadaczy iPadów i mogłaby trafić też na iPhone'y i urządzenia z Androidem, ale została zamknięta po 1 dniu z powodu sprzeciwu dystrybutorów i wątpliwości prawnych.
- E-księgarnia Allegro - Allegro uruchomiło swoją własną e-księgarnię, ebooki.allegro.pl. Nie można niestety odsprzedawać książek, nie ma licytacji i ceny nie są szczególnie atrakcyjne.
I to by było na tyle. Dobranoc.
Zdjęcia urządzeń pochodzą ze stron ich producentów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz