poniedziałek, 7 stycznia 2013

Co przyniósł nam rok 2012?

Bez zbędnego lania wody (nie jestem w tym zbyt dobry) postaram się opisać zmiany w e-czytelnictwie, jakie zaszły w minionym roku.



1. Rozwój urządzeń.

Pojawiły się dziesiątki nowych czytników e-booków. Trendem stały się podświetlane ekrany e-papierowe, zastosowane w czytnikach  Nook with Glow Light, Kobo Glo, Kindle Paperwhite i Onyx i62 Angel Glow. Obecnie w Polsce trudno o którykolwiek z tych czytników. Szkoda, bo podświetlenie działa na innej zasadzie niż w ekranie LCD i czyta się dużo przyjemniej, a przynajmniej można oddawać się lekturze bez włączania lampy.
Kindle Paperwhite

Do tego doszedł kolorowy e-papier w dwóch technologiach - E-Ink Triton, o bardzo słabym kontraście, zastosowany w Ectaco Jetbook Color oraz Mirasol, o którym nie ma sensu pisać, bo jedyne urządzenie z tym wyświetlaczem już nie jest produkowane.
Ectaco Jetbook Color

Jest też giętki e-papier (np. w czytniku Wexler Flex One) i chociaż sprawdza się dobrze, nie jest wykorzystywany na zbyt szeroką skalę.
Wexler Flex One
Największą zmianą wśród czytników e-booków okazała się zmiana ceny. Dawniej najtańszy czytnik z e-papierowym ekranem kosztował 500 złotych, dziś jest to 300. Pojawił się zupełnie nowy typ "budżetowych" czytników, czyli a) bardzo ograniczonych nowych urządzeń  b) przestarzałych urządzeń.
Na e-papier (a w zasadzie podróbkę o podobnych właściwościach) "nawrócili" się TrekStor i Vedia, jedni z najważniejszych producentów czytników z LCD, co spowodowało praktycznie koniec czytników z LCD i czytnikotabletów (oraz kilka spraw o naruszenie patentów). Najbardziej budżetowym czytnikiem okazał sie Txtr Beagle, który wprawdzie wszedł do produkcji, ale jeszcze nie do sprzedaży. Ma kosztować... 10 euro.
Txtr Beagle

Tablety natomiast wloką się ku doskonałości z prędkością Internet Explorera.
Do ważnych wydarzeń można zaliczyć premierę 3(!) iPadów w ciągu roku (nowy iPad, nowy iPad z nowym procesorem, oprogramowaniem, złączem itp i iPad mini). W zakresie e-czytania na urządzeniach z Androidem i iOSem nie zmieniło się praktycznie nic, poza oczywiście lepszą jakością tekstu na Retinach nowych iPadów (z wyjątkiem modelu mini) i nowych ekranach innych producentów. Wiele tabletów również kosztuje o wiele mniej niż ich odpowiednicy sprzed roku.

2. (R)Ewolucja wśród księgarni.

Praktycznie zniknęły zabezpieczenia DRM. Prawie każdą książkę można kupić w trzech formatach (MOBI, ePub, PDF). Liczba dostępnych polskojęzycznych publikacji elektronicznych wzrosła kilkakrotnie.
A do tego doszło kilka ciekawych pomysłów:

  • E-booki w kiosku i księgarni - w kioskach Ruchu i księgarniach Empik można kupić kod do pobrania e-booka na karteczce. 
  • Druk plus e-book - w 2012 nie raz pojawiała się promocja, podczas której do każdej kupionej książki dostawało się e-booka.
  • E-booki w abonamencie - e-księgarnia Legimi wpadła na pomysł, żeby za 19,90 miesięcznie umożliwić czytanie dowolnej ilości książek z ich asortymentu. Oferta była dostępna wyłącznie dla posiadaczy iPadów i mogłaby trafić też na iPhone'y i urządzenia z Androidem, ale została zamknięta po 1 dniu z powodu sprzeciwu dystrybutorów i wątpliwości prawnych.
  • E-księgarnia Allegro - Allegro uruchomiło swoją własną e-księgarnię, ebooki.allegro.pl. Nie można niestety odsprzedawać książek, nie ma licytacji i ceny nie są szczególnie atrakcyjne.
I to by było na tyle. Dobranoc.
Zdjęcia urządzeń pochodzą ze stron ich producentów.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz